wiezowiec
Blog

Nowy trend na rynku nieruchomości. Glina alternatywą dla betonu

Dostępność domów i mieszkań dla współczesnego Polaka nie stanowi dziś najmniejszego problemu. Oferty biur nieruchomości kuszą okazjami cenowymi i zapewniają pomoc w załatwieniu wszelkich formalności związanych z kupnem wymarzonego lokum. Wystarczy dysponować określoną kwotą pieniędzy, aby stać się właścicielem nawet najbardziej wymyślnego w konstrukcji apartamentu.

Zlecając wystrój wnętrza specjalistom, można bez większego wysiłku urządzić mieszkanie, które nie tylko zachwyci swoją elegancją, ale okaże się również kunsztem funkcjonalności. W dobie niestabilności w dopływie gotówki, znaczna część społeczeństwa szuka jednak jak najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Chęć posiadania własnych czterech kątów wygrywa niejednokrotnie z pięknem i komfortem nowoczesnego budownictwa. W dobie kryzysu ludzie pragnący posiadać dom wolnostojący decydują się na zakup budynków do remontu lub domów budowanych z gotowych elementów. Druga opcja wprowadza pewną dozę niepewności, ponieważ stanowi nowość na polskim rynku nieruchomości. Nie jest do końca znany poziom odporności tego typu budynków na warunki atmosferyczne kraju. Kwestią problematyczną są również materiały użyte do ich budowy, które nie posiadają statusu surowców naturalnych. Wszechobecne tworzywa sztuczne nie tylko zanieczyszczają środowisko, ale mają niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Być może wspomniane powyżej czynniki stały się motywacją do powrotu do natury także w dziedzinie budownictwa. Architekci, stawiający na pierwszym planie aspekt ochrony środowiska zaproponowali zarazem innowacyjne, jak i znane od lat rozwiązanie – domy wyłącznie z naturalnych materiałów. Konstrukcję ekologicznych domów tworzy się z drewna, zamiast cementu używa się gliny, a tworzywem doskonale sprawdzającym się jako izolator jest słoma. Dzięki temu dom posiada własną mikrowentylację, co zabezpiecza przed osadzaniem się na ścianach pleśni. Podobnie, wykonane z drewna okna, umożliwiają doskonałą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.

Tendencja ta, posiadająca za zachodnią granicą wielu zwolenników, w Polsce jest znana nielicznym. Nie zmienia to jednak faktu, że wieść o ekologicznych domach gości na różnego rodzaju targach zdrowia i warsztatach budownictwa, zyskując dzięki temu szereg potencjalnych klientów. Idea ta, jakkolwiek prosta w swoich założeniach, jest alternatywą dla od lat powielanych pomysłów na kształt własnego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *